Zamaščenost jeter je pojav se pojavi takrat, ko imamo v jetrih prevelike količine maščobe. Nekaj maščobe je vedno prisotne. Jetra so drugi največji organ v telesu. Njegova poglavitna naloga je predelava hrane in pijače in odstranjevanje škodljivih snovi iz krvi. Zdrava jetra s opravljanjem svojih nalog nimajo težav. Na srečo so zamaščena jetra stanje, ki ga je mogoče pozdraviti s prehranjevalnimi spremembami in zdravim življenjskim slogom.
KAKŠNI SO ZNAKI ZAMAŠČENOSTI JETER?
S težavo zamaščenih jeter se srečuje 10 – 20 % prebivalstva v starosti med 40 in 60 let. Največ težav imajo Američani in Evropejci.
Ozdravljiva zamaščenost jeter lahko hitro postane velik problem. Virusi poškodujejo jetra in če okužba ni zdravljenja, pride do brazgotinjenja in razvoja ciroze. Pogost vzrok za razvoj ciroze pa je ravno nealkoholna jeter. Večina obolelih za zamaščenimi jetri tega ne ve, zato ker znaki niso specifični. Pogosto se pojavi utrujenost ali nelagodje v trebuhu. Jetra se pri fizični aktivnosti nekoliko povečajo, kar je mogoče ugotoviti pri ultrazvoku. Simptomi se kažejo tudi kot slab apetit, izguba teže in zmedenost.
SIMPTOMI CIROZE JETER
Ciroza jeter se zaradi virusov, ki vsakodnevno napadajo naše telo lahko razvije iz zamaščenosti jeter. Simptome ciroze so veliko bolj izraziti, kot simptomi zamaščenih jeter:
- Povečan in s tekočino napolnjen trebuh
- zlatenica kože in porumenelost oči
- zmedenost
- krvavitve
ZAKAJ PRIDE DO ZAMAŠČENOSTI JETER?
Včasih je veljalo, da sta zamaščenost jeter in ciroza tesno povezana z alkoholizmom, vendar danes ni več nujno tako. Zamaščenost jeter ni nujno pogojena s preveč mastno hrano, včasih je vzrok v presladki ali preslani hrani, ki nase veže molekule maščobe. Jetra ne uspejo dovolj hitro predelati presežka maščobe, zato se začne nalagati v jetrih. Poleg alkohola in pretiranega uživanja sladic so vzroki zamaščenosti jeter tudi:
- debelost
- hiperlipidemijo ali visoko vsebnostj maščob v krvi
- diabetes
- genetsko dedovanje
- hitro hujšanje
- neželeni učinek nekaterih zdravil, vključno z aspirinom.
ZDRAVLJENJE ZAMAŠČENIH JETER
Zamaščena jetra ni mogoče kirurško pozdraviti. Namesto posega vam bo zdravnik predlagal zmanjšanje dejavnikov tveganja. Če trpite za zamaščenimi jetri spremenite način življenja:
- Prenehajte z uživanjem alkoholnih pijač
- Zmanjšajte vnos sladkorja in nasičenih maščob
- Shujšajte
Če imate zamaščenost jeter zaradi debelosti ali nezdravih prehranjevalnih navad, vam bo zdravnik predlagal telesno aktivnost. Vsekakor se morate izogibati živilom, ki vsebujejo maščobo in živilom z visoko vsebnostjo sladkorja. Raje posezite po svežem sadju in zelenjavi.
Zavedati se morate, da zamaščena jetra lahko vodijo do ciroze jeter. Ciroza jeter poveča tveganje za odpoved jeter. S tem se smrtnost poveča. Stopnja preživetja pri odpovedi jeter je dve leti.
PREPREČEVANJE ZAMAŠČENOSTI JETER
Zamaščenost jeter je opozorilni znak, da morate korenito spremeniti vaše vsakdanje navade. Velja napačno mišljene, da se po jetrni dieti lahko vrnete nazaj v rutino. To je opozorilni znak vašega telesa, ki ga ne smete preslišati. V svoje življenje vključite več gibanja in se izogibajte sladkarijam, ki niso dobre za nikogar, še posebej ne za bolnika, ki je prebolel zamaščenost jeter.
Avtor: Tanja Sivec