5 negovalnih olj, ki bi jih morali imeti doma!

Negovalna olja so nepogrešljiv in predvsem zdrav in naraven del kozmetike. Z njimi lahko nadomestimo kemične kremice, pilinge, odstranjevalce ličil, losijone za telo, balzame in maske za lase, kreme proti strijam in še marsikaj drugega. Za največji učinek izbiraj hladno stiskana bio olja, ki vsebujejo največ dragocenih snovi. Naj vas cena ne premami, da bi se odločili za cenejše, saj lahko vsebujejo primesi, ki vaši koži ne bodo koristile.  Olja se uporabljajo v majhnih količinah, zato naj vam ne bo težko dati kakšen 1€ več.

Olje sladkega mandlja

Je izjemno hranljivo in vsebuje velik delež nenasičenih maščobnih kislin, minerale fosforja, magnezij, kalcij ter vitamin A, B in E. Mehča in hrani suho kožo, jo naredi voljno in pomirja razdraženost.

Arganovo olje

Arganovo olje pridobivajo iz jedrc arganovega drevesa, ki raste samo v Maroku in velja za čudež narave. Maročani ga radi poimenujejo »drevo življenja«, UNESCO pa ga je 1999 razglasil za del svetovne dediščine. Arganovo olje je bogat z vitaminom E, zaradi česar je odličen antioksidant. Je pa tudi bogat vir karotena in vsebuje več kot 80 odstotkov maščobnih kislin. Zaradi omenjenega naravnega vira hranilnih vsebnosti je pravi eliksir za kožo, lase in nohte. saj pomlajuje kožo in zdravi razne kožne bolezni. Arganovo olje je dealno je suho in še posebej za aknasto kožo ter tudi za nego obnohtne kožice, trde kože na stopalih in za vlaženje las.

Jojobino olje

Je ekstrakt semena drevesa jojoba (Simmondsia chinenis) in pravzaprav ni olje, ampak vosek. Njegova sestava je je zelo podobna sestavi olja človeške kože (sebuma). Ravno zato pa lahko jojobino olje koristi tudi mastni koži. Kako? Koža namreč začne „verjeti“, da je proizvedla dovolj maščob in zato najde svoje ravnotežje. Jojobino olje je torej nekomedogeno (ne maši por). Jojobino olje koži nudi vlago ves dan, saj ne izhlapi tako kot vlažila na vodni bazi. Ni še dokazano, a izkušnje mnogih kažejo, da jojobino olje uravnoteža izločanje maščob. Kožo vlaži in hrani ter preprečuje nastanek gub. Hitro in globoko se vpije in ne pušča mastnega videza kože. Primerno je torej tako za mastno kot tudi za suho kožo ter celo za kožo, ki jo mučijo ogrci, saj ne maši por. Vsebuje veliko vitaminov, predvsem pa vitamin E in zaradi svoje posebne sestave kožo varuje pred vplivi iz okolja. Jojobino olje lahko uporabite namesto običajne kreme za obraz in telo, pa tudi za nego las pred šamponiranjem ali za nego izsušenih konic. Odlično je tudi za nego obnohtne kožice, izsušenih ustnic ali kot alternativa za odstranjevalec ličil.

Olje Makedamije

Makadamija je drevo, ki uspeva v vzhodnem delu Avstralije. Zraste lahko celo do 15 metrov, pravijo pa ji tudi avstralski oreh. Iz cvetov makadamije se razvijejo oreščki, iz katerih med drugim pridelujejo tudi olje makadamije. To je rastlinsko olje s posebnim vonjem po oreščkih in svojstvenim okusom. Koža ga obožuje, saj jo ščiti pred poškodbami in zunanjimi vplivi, ji podarja mehkobo ter pomaga vzdrževati vlago. Dobro se vpija, vitamina A in E pa zavirata njeno staranje. V kozmetiki je priporočljivo zlasti za nego zrele in suhe kože obraza in telesa; med drugim lahko z njegovo močjo odpravimo celulit, dobro pa se obnese tudi kot olje za predel okrog oči. Njegova naravna bogata struktura je hranilna za vse vrste kož, tudi za problematično aknasto kožo mladostnikov, ki jo s svojo zdravilno esenco zdravi. Primerno in učinkovito je tudi za nego nohtov in obnohtne kožice, prav tako za nego las, saj jih obnavlja, nahrani, okrepi in zaščiti.

 

                                                    Marelično olje

Marelično olje je v sodobnem času doživlja renesanso, preporod, saj znova odkrivamo naravno bogastvo te aromatske oljne tekočine, ki je bila odkrita že tisočletja nazaj. Na Kitajskem je imelo MARELIčNO OLJE sloves vira pomlajevanja, in je bilo zato nepogrešljivo lepotilno sredstvo, ki so ga uporabljali seveda predvsem na bogatih dvorih.
Marelično olje je rastlinsko olje, ki ga pridobivajo iz jedrc mareličnih koščic, ki vsebujejo 25 odstotkov olja. Tako kot vsa rastlinska naravna olja je tudi marelično bogato z nenasičenimi maščobnimi kislinami (omega 3, omega 6) in vitamini, zlasti vitaminoma A in E. Olje vsebuje od 58 do 74 odstotkov oleinske maščobne kisline ter od 20 do 32 odstotkov esencialne linolne kisline. Je svetle do srednje rumene barve in ima svojstven vonj in blag okus.
Danes Marelično olje v kozmetiki še vedno velja za olje visoke vrednosti. Vitamina A in B sta bogato hranilo za vse vrste kož, tako za suho, razpokano kot tudi za problematično idr. V pomoč je pri zaviranju staranja kože, zmanjševanju gubic, saj kožo ščiti ter gladi. Uporabljamo ga lahko tudi pri kožnih alergijah, saj kože ne draži, ter pri negi občutljive dojenčkove kože. Učinkovito neguje lase –krepi konice las ter jim daje lesk. Primerno je tudi za masaže, saj se hitro vpija

.