Začelo se je s preprosto željo, da bi za svoji hčerki ustvarila nekaj lepega, zanimivega in hkrati didaktično uporabnega. Prva tiha knjiga, ki jo je sešila, je deklici tako navdušila, da se je Mateja Morel Rutar odločila preizkusiti tudi na trgu. Nastala je blagovna znamka Mamoru.
Tri leta pozneje ne šteje več, koliko knjig je že sešila. Ve predvsem to, da je našla svoje veselje, ki ga ne bi zamenjala za nobeno drugo službo. »Otrokom je všeč, da sedijo ob knjigi in ustvarjajo,« se veseli odzivov staršev. Včasih ji pošljejo fotografije malčkov, ki jih vase potegne knjiga iz blaga.
Izdelek po meri otroka
Za nekoliko nenavadnim imenom tiha knjiga (v angleščini quiet book) se skriva knjiga, ki nima besedila, omogoča pa, da si otrok z njo sam ustvari nešteto zgodb. Tiha knjiga je sešita iz blaga in elementov, ki jih otrok lahko prestavlja, kombinira, zavezuje in se tako iz njih uči barv, oblik, črk, številk … Kar je za otroka zabava, je s strokovnega vidika dobra vaja v fini motoriki. »Gre za to, da se otrok na zabaven način uči določenih veščin, primernih za svojo starost,« namen tihe knjige povzame Mateja Morel Rutar.
Svojo blagovno znamko Mamoru promovira prek Facebooka in Instagrama, kjer tudi z video posnetki predstavlja svoje izdelke. O tem, da bi svojo dejavnost iz butične spremenila v serijsko, pa ne razmišlja. Rada je v neposrednem stiku z naročniki, saj meni, da tako najbolje naredi izdelek po meri prav določenega otroka. »Delam po naročilu. Otroci se med seboj zelo razlikujejo, zato se pogovorim s starši, kaj otrok že zna, katere teme ga zanimajo in katerih stvari bi si želeli, da se s pomočjo tihe knjige še nauči,« pojasnjuje.
Vedno poskrbi tudi za to, da so knjige varne. Knjiga za enoletnika tako vsebuje veliko prišitih elementov, medtem ko se starejši otroci že lahko zabavajo z naprstnimi lutkami, se učijo zapenjana zadrge in gumbov, razvrščanja barv in geometrijskih likov, spoznavajo abecedo ali pa na ličnem športnem copatu zavezujejo vezalke. »Teme se spreminjajo glede na starost in otrokovo predznanje. Na prvo stran vsake knjige praviloma dam tudi črke na ježka, tako da se otrok nauči zapisati svoje ime,« pojasnjuje Mateja, ki ji idej nikoli ne zmanjka.
Najde jih na internetu, številne se porodijo v njeni glavi, če je le mogoče, pa rada uresniči tudi zamisli staršev, ki pri njej naročijo tiho knjigo za svojega malčka. Knjige so narejene iz bombaža, polnila in filca, a zaradi elementov, kot so črke na ježka, gumbi in perlice, jih ustvarjalka vseeno ne bi prala v pralnem stroju. »Morda jaz na te knjige gledam nekoliko čustveno, ker vem, koliko truda je vloženega v izdelavo vsake posebej,« priznava. Vsakemu, ki pri njej naroči tiho knjigo, da tudi navodilo za njeno vzdrževanje in ročno pranje. »Filc, blago in polnilo se zelo hitro posušijo. To vem, ker je bila naša prva knjiga že stokrat polita.«
»To je sprostitev«
Ker sta od tedaj, ko jima je ustvarjalna mamica sešila prvo tiho knjigo, hčerki že precej zrasli, sta letos dobili še vsaka svojo. »Teme sta si izbrali sami in tudi pomagali sta pri izdelavi, zato sta knjigi zanju še toliko bolj zanimivi,« hčerki, ki radi pomagata pri sortiranju gumbov in perlic tudi za druge naročnike, pohvali Mateja. Ustvarjalnost je podedovala; tudi ona je kot otrok ustvarjala dekorativne predmete in nič je ne veseli bolj kot to, da zanimanje in dar za ustvarjanje kažeta tudi njena otroka.
Šivanje knjig je za Matejo, ki je sicer diplomirala iz agronomije in hortikulture, v treh letih postalo več kot posel. »To je sprostitev,« poudarja. »Že večkrat sem si rekla, da bi morala početi kaj drugega, a vedno se takoj nato vprašam ‘Kdaj bom pa šivala?’« pove med smehom. V vsak izdelek vloži dušo, in, kot pravi, ne da ga iz rok, dokler ne čuti, da je popoln.
BI TUDI VI ŽELELI IMETI TIHO KNJIGO? Obiščite FB stran Mamoru.