Sončev mrk

Kaj je mrk?

Mrk je pojav, ki se zgodi le ob mlaju (Sončev mrk) ali ščipu (Lunin mrk). Pri Luninem mrku sta Sonce in Luna v opoziciji (polna Luna), kar pomeni, da sta natančno nasproti drug drugemu v zodiakalnih znamenjih, medtem ko se Zemlja nahaja na isti liniji med njima. V tem primeru Zemlja meče senco na Luno, zaradi česar Luna ni več osvetljena s Soncem. Pri Sončevem mrku se Luna postavi med Zemljo in Sonce, kar povzroči, da Sonce za nas delno ali v celoti izgine.

Mrki so posebni dogodki, ker vključujejo poravnavo treh nebesnih teles – Sonca, Lune in Zemlje – kar se zgodi redkeje kot običajne faze mlaja ali ščipa.

Kritični dnevi

Mrki že od nekdaj veljajo za napovedovalce naravnih katastrof, nepredvidenih dogodkov in nenavadnih okoliščin. Ti pojavi lahko prinesejo nesreče, požare, poplave, potrese, nemire, pretepe, škandale in umore. To obdobje ni primerno za pomembne projekte in dejavnosti. Čeprav pri nas večine mrkov ne vidimo, je njihov vpliv močan in opazen.

Izogibajte se pomembnim nalogam

Mrki so intenzivna obdobja, ko se lahko situacije hitro spreminjajo, kar lahko povzroči občutek izgube nadzora. Priporočljivo je, da težke in pomembne naloge prestavite na teden dni pred ali tri dni po mrku, ko se Luna in Sonce vrneta v običajen ritem. Med mrkom je energija tako močna, da lahko izgubimo nadzor nad dogajanjem.

Zgodovinski dogodki

Znani dogodki, ki so se zgodili med mrki, vključujejo: potop Titanika aprila 1912, jedrska nesreča v Černobilu aprila 1986, osamosvojitev Slovenije junija 1991, smrt matere Terezije in princese Diane poleti 1997, četverni umor v Tekačevem v Sloveniji, smrt Johna Kennedyja ml. poleti 1999, potres v Turčiji in Grčiji leta 1999, potop ruske podmornice Kursk in smrt Ene Begović poleti 2000, ter potres in zemeljski plaz v San Salvadorju januarja 2001.