Zelišča iz balkona

Najboljša zelišča so tista, ki so sveže nabrana. Dolga pot transporta vpliva na svežino in količino vitaminov, ki jih rastlina zadrži v sebi. Zeliščne rastline lahko polepšajo balkon in od njih imamo korist. Že lani smo cvetoče rožice zamenjali z zeliščnimi lonci. Za uspešno rast zelišč boste potrebovali vsaj nekaj sonca. Če nimate balkona, lahko poskusite z domačim zeliščnim vrtom tudi na okenski polici. Listnata zelenjava uspeva tudi v senčni legi za razliko od paradižnika in bučk.

Paradižnik

Za sajenje na balkonu je primeren drobnoploden paradižnik (češnjevec). Semena si lahko pripravite tudi sami, tako da iz polovice paradižnika semena posušite na zraku in jih shranite na sobni temperaturi. Paradižnik posadite v lonec globok 40 cm in premera 60 cm, paradižnik postavite na vrt šele takrat, ko je dovolj toplo (maj).

Paprika

Zahteva zatišno lego in je priporočljivo, da jo ponoči pokrivamo, da se ne prepiha. Minimalna globina posode naj bo 10 cm.

Drobnjak

Najprimernejši čas za saditev pa je med marcem in avgustom. Pozimi ga postavite na toplo in svetlo mesto. Drobnjak uporabite tak, da stebelce odrežite kakšen centimeter od dna, saj bo rastlina pognala novega. Odrezani del lahko uporabite pri kuhi različnih jedi (npr. drobnjakovi štruklji), peki (potica) itd.

Meta

Na odprtem jo lahko posejete od sredine maja, v zaprtem prostoru pa od aprila. Za vzklitje potrebuje svetlobo in toploto, zato seme čisto narahlo potisnite v vlažno zemljo. Odgovarjajo ji posode s podstavkom za vodo, zemljo pa je treba od časa do časa pognojiti. Če želite veliko poganjkov poskrbite za redno obrezovanje. Liste naberete ko le ti izrastejo. Listi mete so odlični kot osvežitev v poletnih dneh, čokoladnih sladicah itd.

Peteršilj

Peteršilj za vzkalitev potrebuje približno 20 dni. Na soncu dobro raste, a ga je treba v hudi vročini kljub vsemu prestaviti v polsenco, za rast potrebuje globoko posodo.  Pri trganju bodite pozorni, strgate lahko le nekaj zunanjih debel in ne celega grmička. Peteršilj je primeren za gotove jedi npr. juhe

Bazilika

Sejete lahko od konca maja do konca julija, v notranjosti pa od konca marca. Bazilika je zelo občutljiva na mraz. Liste nabiramo od spodaj navzgor pri 10 cm.