V časopisu Society for Sports Medicine so objavili prispevek o tem, kako zdravilno kurkuma deluje tudi na naše mišice.
V raziskavi so sodelovali odrasli in zdravi moški, ki se vsakodnevno ukvarjajo s športom. Razdelili so jih v dve skupini. Ena skupina je vsak dan jedla placebo, druga pa kurkumo.
Znanstveniki so napredek spremljali z magnetno resonanco in merili svobodne radikale, ki povzročajo bolečine v mišicah in vnetja. Ugotovili so, da ima tista skupina športnikov, ki je jedla kurkumo, bistveno manj težav z bolečinami in vnetju v mišicah in da so se ta veliko hitreje uredila. Odkrili so, da kurkuma pomaga blažiti bolečine v mišicah in preprečuje nastanek vnetij. Z rednim jemanjem naj bi celo lahko nadomestili določena zdravila proti bolečinam.
Kuruma pa ni le to. Po tradicionalni vzhodni medicini so zdravilni učinki kurkume med drugim čiščenje krvi in prebavil, pomaga pri težavah z jetri in žolčnikom in pri hepatitisu. Kurkuma vsebuje snov imenovano kurkumin, ki deluje kot stimulant za jetra in žolčnik pri izločanju žolce, bilirubina in pa holesterola. Z leti se izločanje teh snovi pri človeku zmanjša, kar posledično zmanjša tudi absorpcijo hranil, ki so topna v maščobah. Kurkuma tudi ščiti jetra proti strupom in kemikalijami, je učinkovita pri zdravljenju virusnega hepatitisa, izboljšuje izločanje zaščitnih snovi v želodcu, ki ščitijo želodčno steno …
Kurkuma je varna za uživanje, saj poleg že omenjenih zdravilnih lastnosti zmanjšuje tudi lepljivost trombocitov, pri tem pa je treba paziti, da je ne predoziramo, če jemljemo kakršna koli zdravila za trombocite ali ob nosečnosti. Kot pri večini zdravilnih rastlin se lahko tudi pri uživanju kurkume pojavijo pri posameznikih določene blage alergijske reakcije, kot je srbečica. V tem primeru jo preprosto speremo in nehamo uporabljati.
Vsekakor pa je potreben posvet pri zdravniku, preden se odločite, da boste kurkumo jemali vsak dan.